Wypoczynek na Podhalu

Murzasichle noclegi, jedna z Podhalańskich wsi, jest pełną niezaprzeczalnego piękna, całkiem dużą miejscowością, leżącą na zboczach wzgórz Budzowy Wierchu i Za Sichłą, na wysokości ok. 820-950 m n.p.m. Dziwnej magii dodaje tej niezwykłej miejscowości otulający ją ze wszystkich stron las, który niegdyś rósł również w miejscu powstania wioski.

Z tej wspaniałej miejscowości roztacza się niezwykle malowniczy widok na Tatry. Nie tylko jednak walory krajobrazowe są niewątpliwą zaletą Murzasichlu, ale również walory klimatyczne. Oprócz sąsiadujących Tatr najbardziej popularną atrakcją, dla której warto odwiedzić Murzasichle jest drewniany kościół, zbudowany w lokalnym stylu zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej.

Przede wszystkim ta urocza wioska jest miejscowością turystyczno-wypoczynkową. Tak samo ciepłym latem, jak i mroźną zimą, zjeżdżają się tu licznie turyści z kraju i ze świata. Murzasichle jest znakomitą bazą wypadową w góry, gdyż leży niedaleko granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z wychodzących stąd szlaków bez obaw można się wybrać na fascynujące, piesze wycieczki. Między innymi na Halę Gąsienicową (i dalej np. na Kasprowy Wierch, Świnicę, Zawrat), na Kopieniec, na Polanę Olczyską (i dalej na Nosal lub Przełęcz Między Kopami), na Halę Kodratową (i dalej na Giewont lub Czerwone Wierchy), a także w wiele innych ciekawych miejsc.

Zima przyciąga tu głównie młodzież. Świetnie się tu czuje każdy amator zimowego szaleństwa. Dwa stoki o łagodnym zboczu są sztucznie naśnieżane, by nigdy nie brakło na nich śniegu, dobrze oświetlone. Dla mobilnych wczasowiczów, tuż obok stoków są duże, oświetlone parkingi.

Nazwa Murzasichle pochodzi od nazw dwóch najstarszych osad: Mur oraz Zasichle. Istnieje wiele legend tłumaczących powstanie tych dwóch wiosek. Najpopularniejsza z nich tłumaczy „Mor” jako chorobę, a „Zasichle” jako coś za Sichlą. Wioska istniała od początku XVII wieku.