MaMa Perform

MaMa Perform jest spektaklem, którego tematem przewodnim jest macierzyństwo: stereotypy z nim związane, społeczne i kulturowe wyobrażenia o nim, ale przede wszystkim osobiste doświadczenia uczestniczek – matek. Maria Stokłosa zebrała i połączyła to wszystko w serię wieloznacznych obrazów, w których równorzędne role odgrywa to, co ważne, to, z czego się śmiejemy, świętości, wulgaryzmy i banały życia codziennego. Rola matki nie ulega tu zaszufladkowaniu. Widzimy prawdziwe kobiety, ich troski, ich pytania (o to, co tracimy, a co zyskujemy dzięki doświadczeniu macierzyństwa) i ich marzenia o tym jak mogłoby być. Celem MaMa Perform jest zarówno aktywizacja grupy matek, które podczas kilku miesięcy poznawały tajniki eksperymentalnego tańca i tworzyły materiał do spektaklu, jak również zaangażowanie odbiorców do dialogu na temat macierzyństwa. Kowary noclegi zapraszają.

Od kwietnia do grudnia 2013 roku dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego Fundacja MaMa realizowała projekt MaMa Perform. Miał on na celu utworzenie performatywno tanecznej grupy 10 matek o nazwie: MaMa Perform, która przy udziale liderki performerki/ choreografki Marii Stokłosy, w trakcie siedmiomiesięcznego procesu twórczego stworzy przedstawienie. Efekt pracy Grupy został, zaprezentowany na terenie kraju w Warszawie (Instytut Teatralny; Ośrodek Kultury Ochota); Poznaniu (Stary Browar); Łodzi (Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych).

Celem MaMa Perform była aktywizacja grupy kobiet, 10 matek z Warszawy, zaangażowanych w taniec i inne działania artystyczne. Powstały w ramach projektu spektakl skłania odbiorców do refleksji na temat stereotypów dotyczących matek. Ważnym elementem jest propagowanie postawy szacunku i tolerancji wobec różnych ról społecznych. Taniec współczesny i performance są tu wykorzystane, jako znaczące narzędzia komunikacji społecznej. Propagowany jest aktywny udział wykluczonej grupy społecznej w życiu kulturalnym.