Teatr Witkacego: Pokaz przedpremierowy filmu „Zimowy sen”

Film tureckiego reżysera Nuri Bilgego Ceylana „The Winter Sleep” (Kis Uykusu) ZIMOWY SEN
zdobył Złotą Palmę w Cannes – jedną z najważniejszych nagród filmowych świata. Jest Kandydatem do Oscara 2015.
W Teatrze Witkacego prapremiera – jeszcze przed oficjalnym pojawieniem się w kinach w Biały Dunajec noclegi.

w środę 15 października o 19.00 na Scenie Witkacego

Film tureckiego reżysera Nuri Bilgego Ceylana „The Winter Sleep” (Kis Uykusu) zdobył Złotą Palmę w Cannes – jedną z najważniejszych nagród filmowych świata. Ceylan w Cannes jest znaną osobistością. Na festiwalu otrzymał w przeszłości już trzy inne nagrody za swoje filmy. W 2002 r. dostał Grand Prix za film „Uzak”, a w 2011 r. za „Pewnego razu w Anatolii”. Z kolei w 2008 r. dostał nagrodę za reżyserię za swoje dzieło „Trzy małpy” noclegi Biały Dunajec.
„Winter sleep”, czyli „Sen zimowy” to, tak jak w przypadku poprzednich filmów, historia o samotności, którą Ceylan uważa za jeden z pierwotnych i najbliższych człowiekowi stanów. Jego bohaterowie ponownie zostają osadzeni w Anatolii, pośród równin Kapadocji. Głównym bohaterem jest starzejący się hotelarz – cynik, megaloman – oraz jego rodzina i bliscy.
Wielka rola Haluka Bilginera – aż trudno uwierzyć, że nie jest improwizacją.

Im bardziej nieznośny staje się były aktor, który swoim moralistycznym, rezonerskim wielosłowiem zadręcza otoczenie, tym bardziej sytuacja staje się wciągająca. Nie ma w tym nic z radiowego słuchowiska. Ten „przegadany” film jest fascynujący wizualnie. Cały zbudowany ze spojrzeń. Ceylan włącza widza do gry i w trakcie opowiadania zaczyna nad nami panować, tak jak jego bohater panuje nad swoją siostrą, bratem, sąsiadem (którzy ze swej strony nie pozostają mu dłużni). To, co widz ma mu do zarzucenia, prędzej czy później, zarzucą mu rozmówcy.