Szklarska Poręba

Szklarska Poręba noclegi jest to miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto miało 6633 mieszkańców. Prawa miejskie otrzymała 31 grudnia 1959 r. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. Znajdująca się tuż obok noclegi Szklarska Poręba blisko wyciągu szczyt Szrenica ma wysokości 1362 m n.p.m., na który dotrzeć można koleją krzesełkowo linową. Na wierzchołku mieści się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod szczytem górna stacja wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie i zaczynające się nartostrady czyli czarna Fisowskiej inaczej zwana „Ścianą”, Lollobrygidy 4400m, stoku slalomowego Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Śnieżynki, Puchatka oraz Bystrej.

W całości jest to ponad 20 km nartostrad działających dzięki obiektowi narciarskiemu SKI ARENA SZRENICA.
Schronisko na Szrenicy utworzone zostało w okresie lat 20-ty XX wieku a powstało dzięki składkom społecznych. Po II wojnie światowej pełniło rolę Schroniska PTTK aż do 1968, kiedy to strawił je ogień. Kolejne otwarcie miało miejsce dopiero w 1992 roku, już jako schronisko prywatne.

Dziś schronisko czynne jest przez okrągły rok i posiada bazę 90 miejsc noclegowych. Korzystają turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Na miejscu działa kuchnia ze smacznym, całodziennym wyżywieniem. Polecane są tam naleśniki z serem, jagodami i śmietaną.
Na Szrenicę dotrzeć można szlakiem czerwony ze szczytami, od strony Hali Szrenickiej lub Łabskiego Szczytu lub zielonym od schroniska pod Łabskim Szczytem lub Hali Szrenickiej. Wyjatkową choć nieco wymagającą ze względu na częściowo dość stromy szlak propozycją spaceru na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby jest szlak czerwony, biegnący ze Szklarska Poręba noclegi blisko centrum przez Drogę Czeską będącą przedłużeniem ul. Jedności Narodowej, a później w górę koło Wodospadu Kamieńczyk na Halę Szrenicką, a końcowo na Szrenicę.450 kilometrów ścieżek o pięciu poziomach trudności. Szklarska Poręba tanie noclegi to wyjątkowo doskonałe miejsce zarówno dla początkujących poszukiwaczy rowerowej przygody, jak i bardziej zaawansowanych morderczych podjazdów.

W tamtejszych lasach obserwować można wielu amatorów dwóch kółek zaczynając od rodzin z dziećmi po bardziej wprawionych rowerzystów. Docierając do Szklarskiej Poręby i odwiedzając niektóre miejsca, można zobaczyć niektóre trasy, a jest to zdecydowanie mały przedsmak tego, co Szklarska Poręba ma w tej dziedzinie do zaoferowania.