Pieniny określane jako jedne z najładniejszych gór w Polsce

Pieniny określane mianem „najładniejszych gór w Polsce”. Kiedy się tam trochę pochodzi łatwo to zrozumieć. Osobliwością przyrodniczą Pienin jest chryzantema Zawadzkiego oraz niespotykanna ziemii dwa endemity dmuchawiec pieniński oraz pszonak pieniński. Lista zwierząt żyjących na terenie Pienińskiego Skweru Etnicznego obejmuje ponad 7 300 gatunków.
Pieniny noclegi to obowiązkowym punktem dla każdego turysty oraz stałego bywalca jest pokonanie słynnej Drogi Pienińskiej, jaką jest spacer wzdłuż Dunajca pieszo-rowerową ścieżką Szczawnica-Lesnica. W Pieninach można podpatrywać gigantycznych rozmiarów pstrąg. Istnieje też opcja, aby odbić lekko i wdrapać się do schroniska Orlica albo przeprawić się na drugi brzeg i zaatakować Sokolicę. Dla turystów w noclegi Pieniny atrakcją jest też zwiedzanie ekspozycji muzealnych w budynkach Pienińskiego Parku Narodowego.
Zamek w Niedzicy wybudowany przez Węgierską rodzinę Berzevic na granicy między Polską a Węgrami. Pierwszym polskim właścicielem zamku był Hieronim Łaski, który przejął go od Węgra Jana Zapolyi.
Zamek był wielokrotnie napadany i zajmowany przez zbójców. Syn Hieronima, Olbracht Łaski, odsprzedał zamek Jerzemu Horvathowi, który rozbudował go w stylu renesansowym. Po drugiej wojnie światowej zamek wraz z częścią Spisza przeszedł do Polski.
Wzmianki o zamku w Czorsztynie pochodzą z XIII wieku. Najpierw zbudowany z modrzewia lub cisowych pni otoczony ziemnymi wałami nosił nazwę Wronin. Z czasem nazwany został Czorsztyn, podobno nazwa ta pochodzi od dwóch słów, „Czortowy Tyn”. W starosłowiańskim języku słowo Tyn oznaczało gród. Kazimierz Wielki przebudował zamek na murowaną fortecę. Obecnie zamek jest udostępniony zwiedzającym i z roku na rok jego wygląd przypomina okres świetności. W tej chwili na zamku znajdują się ekspozycje muzealne, sklep z pamiątkami, a z wieży można podziwiać jezioro Czorsztyńskie oraz zamek Niedzica. Pieniny pokoje Przy zamku znajduje się przystań dla statku Biała Dama, który odbywa regularne rejsy po jeziorza,  można wypożyczyć sprzęt pływający: kajaki, rowerki wodne, łodzie wiosłowe oraz łodzie z napędem elektrycznym oraz zamówić posiłek w małej gastronomii.