Jelenia Góra

Jelenia Góra jest to miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Jelenia Góra noclegi blisko parku i sąsiadujący Karkonoski Park Narodowy.

Park zajmuje główny grzbiet Karkonoszy i oprócz tego dwie enklawy czyli Górę Chojnik i Wodospad Szklarki, zaznacza się je ze względu na wyśmienicie zachowane naturalne lasy z drzewostanem bukowym. Surowe warunki pogodowe porównać można do tych jakie są na dalekiej północy spowodowały, że pomimo niezbyt dużych wysokości niż w Karpatach, nie mówiąc już o Alpach, Karkonosze noclegi są specyficzną górską lokalizacją. Wyjątkowe są ze względu na stanowiska takich gatunków roślin i zwierząt, których centralny teren występowania to np. Skandynawia czy Alpy.

Wspomnieć można że w Małym Śnieżnym Kotle jest jedyne w naszym karju populacja paproci rozrzutki alpejskiej, jedyne w środkowej części naszego kontynentu stanowisko skalnicy śnieżnej, a na końcu jedyne na naszej planecie stanowisko skalnicy bazaltowej. Jelenia góra noclegi blisko wyciągu. Alpejska część Karkonoszy, jakim są Śnieżne Kotły, budzi zachwyt. Niesamowicie wyrzeźbione przez lodowiec surowe, skalne, granitowe ściany które są wielkie od 80 do 100 m otaczają dna wyłożone wielkimi kamiennymi blokami. Ściany sąsiadują z głębokimi żlebami, a u ich podnóży znajdują się usypiska głazów. Od północy kotły kończą wały moren o wielkości 15 m. To ogromne miejsce trzeba obserwować bardzo ostrożnie, tymbardziej zimą, gdy mają tam miejsce niekiedy lawiny. Z pewnością jest to kapitalny punkt widokowy, z którego rozpościera się szeroka sudecka panorama. Przy dobrych warunkach widać nawet oddaloną o mniej więcej 80 km Ślężę na Przedgórzu Sudeckim.

Najpopularniejszym znanym karkonoskim szczytem jest największa w całych Sudetach Śnieżka (1602 m n.p.m.), najbardziej odwiedzana przez przyjezdnych są też wodospady Szklarki i Kamieńczyka. W parku mieści się wiele gatunków roślinności alpejskiej i arktycznej, takich jak sasanka alpejska, pierwiosnka maleńka, wawrzynek wilczełyko, tojad mocny, róża alpejska, modrzyk górski, zimoziół północny. Znaleźć tu można najstarsze rośliny Karkonoszy takie jak porosty miseczkowate liczące ponad 600 lat oraz mieszkają tam rzadkie gatunki zwierząt, dla przykładu reliktowy ślimak arktyczny, płochacze halne czy drozdy obrożne.