Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to malownicza wieś podhalańska położona nad rzeką Białką.
Nazwa wsi pochodzi od nazwy rzeki, która z kolei związana jest z białą pieniącą się wodą i białymi granitowymi kamieniami – otoczakami znajdującymi się w łożysku rzeki .
Z ciekawostek nazwa Białka Tatrzańska pochodzi od nazwy rzeki, która z kolei związana jest z białą pieniącą się wodą i białymi granitowymi kamieniami .Wioska położona jest blisko Tatr Polskich i Słowackich, 15 km od Nowego Targu i 20 km od Zakopanego.Białka Tatrzańska pierwotnie jako Nowa Białka, powstała w XVII w. za panowania Władysława IV Wazy.
Białka Tatrzańska oferuje wiele atrakcji tj :Dom ludowy im Franciszka Ćwiżewicza to:D największy budynek drewniany w Polsce. Obecnie mieści się w nim siedziba Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przy Domu Ludowym działa również  Szkoła Ginacych Zawodów Folkloru i Sztuki Ludowej. Warto również wspomnieć o Drewnianym kościółku ,Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.wybudowany został około roku 1700 przez Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego , wyposażenie jest barokowe i barokowo-klasycystyczne. Kościół okolony jest murowanym ogrodzeniem, w który zachowały się bramy z XVIII i XIX wieku. Dość nową inwestycją w Białce jest Terma Bania, czyli kompleks basenów termalnych z licznymi atrakcjami zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych . Białka Tatrzańska domki to często wybierane miejsca noclegowe przez rodziny.