71. Tour de Pologne. To będzie niezapomniany wyścig!

Już 3. sierpnia najlepsi kolarze świata wystartują spod Stoczni Gdańskiej, aby następnie pokonać m.in. 234-kilometrowy etap pomiędzy Toruniem a Warszawą, ścigać się w scenerii malowniczych Tatr Wysokich na Słowacji, czy rywalizować o zwycięstwo na wycieńczającym podjeździe pod „ścianę Bukovina” w Gliczarowie. O końcowej klasyfikacji może zaważyć „czasówka”, która na oczach tysięcy widzów rozegra się w Krakowie. 71. edycja Tour de Pologne zapowiada się emocjonująco! 

71. Tour de Pologne rozpocznie się 3 sierpnia w Trójmieście.- Wcześniej za pośrednictwem wyścigu promowaliśmy Powstanie Warszawskie, Rok Chopinowski, czy podążaliśmy szlakiem Jana Pawła II. Teraz chcemy przypomnieć wszystkim, że to pracownicy Stoczni Gdańskiej dali początek zmianom całego ustroju społeczno – politycznego – tłumaczy Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne UCI World Tour. Honorowym patronem startu oraz otwarcia wyścigu został laureat pokojowej nagrody Nobla Prezydent Lech Wałęsa. Miejsce rozpoczęcia wyścigu również jest nieprzypadkowe. Kolarze wyruszą właśnie spod bram Stoczni Gdańskiej by uczcić 25. rocznicę wolnych wyborów, a następnie dotrą do Bydgoszczy. 

Stamtąd „kolarska liga mistrzów” przejedzie do Torunia, a drugi etap będzie wyjątkowy dla jednego z uczestników. To właśnie w Toruniu swoją przygodę z profesjonalnym ściganiem rozpoczął Michał Kwiatkowski. 23-latek ma za sobą rewelacyjny początek sezonu, a do zwycięstw w wyścigach Volta ao Algarve i Strade Bianche z pewnością chce dołożyć także triumf w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne. – To są jego rodzinne strony. Michał zapewnia, że wystartuje w wyścigu choćby na jednej nodze! – tłumaczy Czesław Lang.

Warszawa na mapie Tour de Pologne

Metą drugiego etapu będzie stolica Polski. – Mieliśmy wiele zapytań od mieszkańców Warszawy, stęsknionych za wielkim ściganiem. Stolica Polski powinna być na mapie wyścigu, więc ogromnie mnie cieszy, że znajdzie się na niej w tym roku – wyjaśnia Lang. Następnie kolarze odwiedzą kolejno Kielce, Rzeszów, Tarnów Gemini Park i Katowice, które związały się z wyścigiem nową umową aż do 2016 roku. Transmisje telewizyjne z wyścigu to sposób na pokazanie szerszej widowni zmian w przestrzeni miejskiej, nowych dróg czy inwestycji. Stamtąd kolarze przeniosą się do stolicy Tatr – Zakopanego, gdzie rozpocznie się typowe górskie ściganie. Zawodnicy podobnie jak przed rokiem przekroczą granice Polski.

W tym roku na Słowacji

Podczas 70. Tour de Pologne UCI World Tour dwa pierwsze etapy wyścigu odbyły się we włoskim regionie Trentino. W tym roku, z Zakopanego kolarze przejadą do miasta Štrbské Pleso, gdzie w malowniczej scenerii Tatr Wysokich będzie usytuowana meta V etapu. – Chcemy pokazać, że Polska i Słowacja potrafią wspólnie organizować imprezy na wysokim poziomie. Na Słowacji kolarze zmierzą się z Wysokimi Tatrami. To będzie bardzo ciekawy górski etap – mówi Czesław Lang

Ján Miškovský, z CK EPIC Dohňany, zajmie się organizacją etapu po stronie słowackiej. Podkreśla, że razem ze swoją ekipą zrobi wszystko, aby sprostać oczekiwaniom zawodników, kibiców czy sponsorów. – Chcemy, aby polsko-słowacki etap był wyjątkowy i zapadł w pamięć wszystkim uczestnikom 71. Tour de Pologne UCI World Tour – wyjaśnia.

Na koniec Bukowina Tatrzańska i Kraków

Ze Štrbskégo Plesa zawodnicy pojadą do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie rozegra się „królewski etap” BUKOVINA Terma Hotel SPA – Bukowina Tatrzańska. To  174-kilometrowy etap rozgrywany na 4 petlach wokół Bukowiny Tatrzańskiej, na której znajduje się nazywana przez kolarzy „ściana Bukovina” w Gliczarowie. Będzie to kolejna okazja, aby uzbierać cenne punkty do klasyfikacji najlepszych „górali” wyścigu.  Białka Tatrzańska noclegi zaprasza.

W Bukowinie zostanie rozegrane także Tour de Pologne Amatorów. Od tego roku głównym sponsorem Tour de Pologne Amatorów będzie Tauron Polska Energia. Uczestniczący w nim zawodnicy mogą się poczuć jak kolarze zawodowi, gdyż tą samą rundę co amatorzy kilka godzin później pokona peleton Tour de Pologne UCI World Tour. Na kolarzy amatorów czeka profesjonalnie przygotowana trasa, pamiątkowe medale i niezapomniana dawka adrenaliny. Udział w imprezie potwierdził już Zbigniew Bródka, złoty medalista w łyżwiarstwie szybkim z igrzysk olimpijskich w Soczi. Bródka będzie bronił wywalczonego przed rokiem tytułu mistrza Polski strażaków!

71. Tour de Pologne zakończy się w Krakowie, gdzie zostanie rozegrana 25 – kilometrowa „czasówka”, której wyniki mogą zadecydować o klasyfikacji generalnej wyścigu. Tak było przed rokiem, gdzie na oczach tysięcy widzów o zwycięstwo w ostatnim etapie walczyli ze sobą Bradley Wiggins z Fabianem Cancellarą. – Czasówka się sprawdziła. Widać, że wzbudziła zainteresowanie i trzeba ją utrzymać – mówi Lang. Podobnie jak przed rokiem wielkie ściganie zakończy się na Rynku Głównym.

Nutella Mini Tour de Pologne

Lang Team nie zapomina o najmłodszych miłośnikach dwóch kółek. To właśnie z myślą o nich organizujemy Nutella Mini Tour de Pologne – cykl wyścigów, które odbywają sie na fragmencie trasy dorosłego Tour de Pologne. W ubiegłym roku wystartowało z nami ponad 1000 uczestników! W zmaganiach można wziąć udział indywidualnie lub drużynowo. Co roku ścigają się z nami mali reprezentanci drużyn szkół podstawowych, gimnazjów, domów dziecka czy domów kultury. Nowością w tym roku będzie Puchar Młodzików dla dzieci z klubów sportowych w wieku 13 i 14 lat, którego sponsorem będzie również Nutella, marka Ferrero. – Właśnie podczas takiego wyścigu rozpoczynał swoją karierę Michał Kwiatkowski, największa nadzieja polskiego kolarstwa – przypomina Czesław Lang.

Al.Ba Sport ubierze kolarzy 

Firma Al.Ba Sport będzie producentem koszulek liderów czterech klasyfikacji wyścigu, oraz specjalnej kolekcji „Tour de Pologne”. Żółtą tradycyjnie założy lider klasyfikacji generalnej Skandia, w barwy magenty zostanie ubrany zwycięzca klasyfikacji górskiej Taurona, granatową najaktywniejszy kolarz w grupie, natomiast czerwono-białą zostanie nagrodzony zwycięzca klasyfikacji punktowej, którą będzie sponsorować Al.Ba. Sport. Krajowi kolarze będą zaś rywalizować o zwycięstwo w kategorii Najlepszy Polak Lotos.

Umowę Al.Ba. Sport podpisano do 2016 roku. – 1. czerwca wypuścimy do sprzedaży oficjalny strój wyścigu, z koszulką upamiętniającą 71. edycję Tour de Pologne. Cała kolekcja ubrań kolarskich zostanie zaprezentowana już podczas oficjalnej prezentacji wyścigu – wyjaśnia Domenico Altomonte, prezes Al.Ba. Sport Polska. 

Tour de Pologne to nie tylko sportowe emocje

Tour de Pologne to nie tylko wyścig kolarski, ale także ważna, akcja społeczna. Co roku na rzecz fundacji Ewy Błaszczyk Akogo przeznaczana jest część wpisowego uczestników Tour de Pologne Amatorów, aby wspomóc funkcjonowanie klinki Budzik. W tym roku Tour de Pologne będzie wspierać również fundację DKMS Polska, która od pięciu lat rejestruje potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych z Polski., czyli ludzi, którzy nie wahają się pomóc chorym na białaczkę pacjentom.

Wyścig w mediach

Tour de Pologne łączy się z silną medialną oprawą. Wyścig będzie transmitowany do 60 krajów na całym świecie. O oprawę medialną zadba Telewizja Polska, transmisje i kroniki z wyścigu obejrzą widzowie TVP 1. Pozostali patroni medialni wyścigu to: TVP Sport, Polskie Radio, Onet.pl, Cityboard Media, Cinema City, Wprost, Naszemiasto.pl, Przegląd Sportowy.